Czym różni się tarcica skandynawska od polskiej?

16 czerwca 2023

Drewno konstrukcyjne ze Skandynawii to rozwiązanie, na które decyduje się wielu przedsiębiorców nie bez przyczyny. Pod wieloma względami okazuje się ono zdecydowanie trwalsze niż tarcica z Polski. Co sprawia, że materiały pochodzące z północy Europy tak dobrze nadają się do budowy domów i innych konstrukcji?

Drewno ze Skandynawii – czym różni się od drewna z Polski?

Na jakość tarcicy pozyskiwanej z Finlandii czy Szwecji wpływ mają specyficzne warunki atmosferyczne panujące w Europie Północnej. Okołobiegunowy klimat czyni drewno wysoce odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Znacznie różni się on od warunków panujących na terenie Polski: wysoka wilgotność powietrza, niskie temperatury czy gleba uboga w wartościowe składniki odżywcze to elementy, które mają bezpośredni wpływ na stan drzew.

Mówiąc bardziej potocznie, świerki oraz sosny po prostu muszą sobie radzić w tak niesprzyjających okolicznościach. Rosną zdecydowanie wolniej, znajdują się bliżej siebie, nie osiągają imponującej wysokości, a co za tym idzie, ich usłojenie jest bardziej gęste i zbite. To wszystko przekłada się na lepszej jakości drewno, które okazuje się twardsze, odporniejsze na działanie czynników atmosferycznych, a do tego znacznie bardziej elastyczne niż polskie. Doskonale sprawdza się więc jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy.

Skąd pozyskiwać drewno konstrukcyjne: z Polski czy ze Skandynawii?

Właśnie to sprawia, że tarcica skandynawska okazuje się drewnem znacznie lepszym jakościowo niż to, które pozyskiwane jest na terenie naszego kraju. Oczywiście sosny i świerki rosnące w Europie Środkowej równie dobrze nadają się do budowy domów oraz innych konstrukcji drewnianych, jednak nie mają takich cech, jak tarcica ze Skandynawii, ze względu na panujące tu, znacznie łagodniejsze warunki atmosferyczne. Nie rejestrujemy surowych zim, a gleby są bogatsze w makro- i mikroelementy niezbędne do wzrostu. Do tego wilgotność powietrza okazuje się zdecydowanie niższa (na co wpływ ma niewątpliwie stopniowe ocieplanie się klimatu w naszej części Europy).

Skoro mowa o jakości drewna ze Skandynawii, to warto wspomnieć tu również o tym, jak bogate jest doświadczenie Norwegów oraz Szwedów w pozyskiwaniu materiałów stosowanych w budownictwie drewnianym. Tradycja ta obfituje w doskonałą znajomość tego cennego surowca, a nierzadko wielopokoleniowa wiedza przekłada się na skalę prowadzonej działalności. Duże koncerny tartaczne wykorzystują efekt skali i konkurują ze sobą przez co ceny drewna skandynawskiego przybliżone są do tych, które mogą Państwo znaleźć kupując tarcicę z tartaku w Polsce.

Dlatego właśnie drewno ze Skandynawii doskonale nadaje się do produkcji tarcicy przeznaczonej do celów konstrukcyjnych, choć nie tylko. Wzmocniona, zahartowana struktura świerków oraz sosen ze Skandynawii cieszy się uznaniem wśród producentów mebli, okien, podłóg, boazerii, altan ogrodowych czy desek tarasowych.

Czy tarcica z północy ma wady? Tak, jedną: może być nią trudność w pozyskiwaniu długich, kilkumetrowych, litych elementów konstrukcyjnych, co wynika z tego, że drzewa należą do stosunkowo niskich.

Tarcica skandynawska to zawsze dobry wybór!

Surowe warunki atmosferyczne, w jakich rosną północnoeuropejskie świerki oraz sosny, czyni je zahartowanym, jedynym w swoim rodzaju materiałem konstrukcyjnym. Walory tarcicy ze Skandynawii doceniają producenci drewna przeznaczonego na budowę domów, więźb dachowych, podbitek i boazerii, a także wytwórców mebli, podłóg czy architektury ogrodowej. Tarcica skandynawska bardzo dobrze radzi sobie w niekorzystnych warunkach pogodowych (szczególnie w przypadku oddziaływania słońca oraz deszczu), świetnie nadaje się do obróbki oraz późniejszej konserwacji. Dodatkowo nie traci swoich walorów nawet po wielu latach od użycia.

Bardzo ważne jest, aby drewno ze Skandynawii pozyskiwać z miejsca o potwierdzonej renomie. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy produkt spełnia skandynawskie normy jakości (o czym świadczyć będą stosowne atesty). Najlepiej więc zaopatrywać się w materiały konstrukcyjne bezpośrednio u dystrybutora, który przywozi tarcicę z krajów Europy Północnej.