Konstrukcje dachowe łączone płytkami kolczastymi

8 marca 2022

Chęć zmniejszenia kosztów inwestycji, ekologia oraz postęp technologiczny. Wszystkie te czynniki powodują nieustanne zmiany w każdej branży. Budownictwo nie jest wyjątkiem. Co nowego pojawiło się w projektowaniu i realizacji domów? W ciągu kilku ostatnich lat wielu deweloperów i osób prywatnych wybiera konstrukcje dachowe łączone płytkami kolczastymi od zagranicznych i polskich producentów, w tym Ristek Polska.

Budownictwo prefabrykowane

Konstrukcje dachowe łączone płytkami kolczastymi, Ristek lub innymi, są wykorzystywane w budownictwie prefabrykowanym. Ta metoda stawiania obiektów mieszkalnych, magazynowych lub handlowych polega na tworzeniu i późniejszym wykorzystywaniu gotowych elementów konstrukcyjnych o dużej wielkości. Rozwiązanie tego typu jest ekonomiczne, szybkie i wygodne. Poszczególne części szkieletu wystarczy dowieźć na miejsce budowy i połączyć ze sobą. To sprawia, że prace mogą skończyć się szybciej, niż w przypadku tradycyjnych metod, a także z mniejszym nakładem finansowym i mniejszym wysiłkiem.

Jak wyglądają konstrukcje dachowe łączone płytkami kolczastymi?

Więźby dachowe stanowią podstawowy element budynku. Zazwyczaj są wykonywane z drewna, ze względu na wytrzymałość i niewielką wagę tego surowca. Aby jednak spełniały swoją funkcję – utrzymania obciążenia z pokrycia – muszą być odpowiednio zespolone. Niegdyś więźbę wiązało się za pomocą gwoździ, śrub lub kleju. Jednak było to czasochłonne. Poszukiwania ekonomicznego, szybkiego i efektywnego rozwiązania doprowadziły do stworzenia płytek kolczastych. Po raz pierwszy pojawiły się one w amerykańskich przedsiębiorstwach. Obecnie produkuje się je w Finlandii, natomiast Ristek Polska zajmuje się ich sprzedażą na terenie Polski.

Płytki kolczaste w drewnianych konstrukcjach dachowych

Łączenia te są stosunkowo niewielkie. Wykonuje się je z cienkiego metalu zabezpieczonego przed wilgocią i skrajnymi temperaturami. Składają się z płaskiej, blaszanej podstawy o grubości 1-2 mm oraz końcówek, równo rozmieszczonych na podstawie. Ich zamontowanie wymaga specjalnego sprzętu i umiejętności. Należy bowiem wprasować je w strukturę drewnianej belki tak, aby szpikulce znalazły się w surowcu, a podstawa została na zewnątrz.

Ich zadaniem jest nie tylko zespolenie poszczególnych elementów szkieletu, ale także jego wzmocnienie oraz równomierne rozłożenie obciążenia pomiędzy belkami.