Impregnacja desek tarasowych

1 czerwca 2021

Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy budowie tarasu. Nic w tym dziwnego! To wyjątkowo elegancki materiał, który sprawdza się od lat w wielu aranżacjach – zarówno tych minimalistycznych jak i tych bardziej obfitujących w dodatkową ornamentykę. Jednak decydując się na wykorzystanie drewna, należy pamiętać o tym, jak istotna jest wówczas impregnacja desek tarasowych. Pozwoli ona możliwie najdłużej zachować ich oryginalny wygląd oraz kolor.

Co może wpłynąć na stan drewna?

Drewniane deski są narażone na szereg czynników, które mogą skutecznie obniżyć walory użytkowe i estetyczne całego tarasu. Do najczęstszych z nich zaliczają się choćby:

  • wilgoć – może doprowadzić do osłabienia struktury drewna, a nawet wypaczyć deski; długo utrzymująca się wilgoć to także optymalne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, co odbije się nie tylko na stanie tarasu, lecz również na zdrowiu alergików,
  • szkodniki żywiące się drewnem,
  • ekspozycja na promienie UV sprawia, że deski zaczynają szarzeć oraz stopniowo wytracają spajającą je ligninę.

Miękkie gatunki drewna – takie jak świerk czy sosna – są szczególnie narażone na powyższe zagrożenia. Na szczęście współczesna technologia opracowała wiele wydajnych metod impregnacji, które pozwalają cieszyć się pięknym tarasem przez wiele lat.

Co może wpłynąć na stan drewna?

Jedną z popularniejszych metod jest smarowanie. Warstwy oleju nakładane są ręcznie na deski i pozostawiane aż do całkowitego wchłonięcia. Należy pamiętać, żeby bardzo dokładnie oczyścić drewno przed przystąpieniem do działań oraz wygładzić powierzchnię (m.in. poprzez zdarcie łuszczącej się powłoki).

Alternatywą do ręcznego nakładania warstw może być impregnacja ciśnieniowa, dzięki której olej jest wtłaczany w głąb struktury drewna. W ten sposób surowiec jest dokładnie zabezpieczony zarówno na powierzchni jak i wewnątrz. Skandynawskie normy wyróżniają 4 klasy zabezpieczeń przy użyciu tej metody. Najwyższa poziom ochrony (NTR A) wykorzystywany jest do pokrycia drewnianych elementów, które bardzo często mogą mieć kontakt z wodą oraz długo utrzymującą się wilgocią w powietrzu.

Na rynku można trafić na wiele ofert drewna impregnowanego ciśnieniowo, w większości przypadków nie posiadają one certyfikatów NTR gwarantujących konkretny poziom zabezpieczeń.