Drewno KVH

1 czerwca 2021

W branży budowlanej coraz większą popularnością cieszą się projekty domów opartych na drewnianym szkielecie. Są one tańsze niż murowane, znacznie bardziej ekologiczne oraz energooszczędne, a do tego ich budowa zajmuje mniej czasu. Wbrew temu, co może się wydawać na pierwszy rzut oka, takie domy są także bardzo wytrzymałe i mogą służyć mieszkańcom przez wiele lat. Warunkiem jest zastosowanie odpowiednio mocnych materiałów, jak np. KVH (lite drewno konstrukcyjne), które wykorzystuje między innymi właśnie do budowy domów szkieletowych.

Czym charakteryzuje się KVH?

Jest to sprawdzony materiał konstrukcyjny pozyskiwany przeważnie z miękkiego drewna, które pozyskuje się np. ze świerków. Materiał zostaje najpierw poddany suszeniu w specjalnie zaprojektowanej do tego komorze. Wysoka temperatura ma na celu między innymi eliminację zarodników pleśni oraz grzybów, które mogły znajdować się w materiale. Mniejsza wilgotność KVH oznacza także mniejsze ryzyko wystąpienia mikropęknięć w deskach. Wysuszony materiał jest także pozbawiony substancji, których zapach wabi rozmaite szkodniki. Belki są następnie czterostronnie strugane i fazowane. Cięcie przebiega w taki sposób, aby w jak najmniejszy sposób rozdzielić rdzeń drewna.

Tak obrobione belki mogą być produkowane w dowolnych wymiarach bez ryzyka, że zwiększy się ich podatność na skręcenia. Poszczególne elementy są bowiem łączone po długości za pomocą mikrowczepów, co dodatkowo podnosi wytrzymałość całej konstrukcji. Oferowana klasa wytrzymałości to C24.

Gdzie zazwyczaj wykorzystuje się drewno KVH?

Belki wykonane z wykorzystaniem powyższych metod produkcji sprawdzają się między innymi jako:

  • materiał do budowy garaży, pergoli lub altanek ogrodowych,
  • belki do budowy ścian konstrukcyjnych (w domach szkieletowych),
  • materiał do budowy więźby dachowej, krokwi, jętek itd.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Planujesz postawić dom i masz pytania dotyczące właściwości lub parametrów KVH? Serdecznie zapraszamy do kontaktu! Chętnie pomożemy w znalezieniu optymalnych rozwiązań dla Twojego projektu.