Sodra nabędzie tartak Ture Johanssons Travaru AB oraz zakład Tenhults Impregneringsverk AB

15 kwietnia 2021

Sodra Skogsagarna jest największym stowarzyszeniem właścicieli lasów w Szwecji. Stowarzyszenie to zostało stworzone w roku 1938 i zrzesza 53 000 właścicieli lasów. Södra ponadto jest międzynarodową grupą przemysłu leśnego zatrudniającą ponad 3100 pracowników na całym świecie.

Södra Wood jest to odrębny dział Södry, który działa w zakresie produktów z drewna. Obejmuje on sześć tartaków i dwa zakłady obróbki drewna w Szwecji oraz jeden tartak w Finlandii. Sodra posiada biura handlowe w wielu krajach, a jej aktualny wolumen sprzedaży wynosi nieco ponad 2 miliony m3 rocznie.

Tartak w Klevshult został założony przez firmę Ture Johanssons Travaru AB w 1950 roku. Zatrudniający 55 pracowników posiada roczną zdolność produkcyjną wynoszącą 100.000m3 rocznie. Tenhults Impregneringsverk AB to zakład obróbki drewna o rocznej sprzedaży 115 000 m3.

Sodra nabędzie tartak Ture Johanssons Travaru AB oraz zakład Tenhults Impregneringsverk AB

Södra zawarła umowę nabycia powyższych firm 6 kwietnia.
Cieszymy się, że możemy nabyć tartak w Klevshult i zakład obróbki drewna w Vaggeryd.

Firmy te mają długą historię w branży drzewnej i pozwolą nam wspólnie się rozwinąć.

Sodra widzi potencjalne synergie w zakresie surowców, produkcji jak i oferty rynkowej. Z niecierpliwością czekamy na wspólny rozwój z pracownikami z Klevshult oraz Vaggeryd”, powiedział Peter Jhaveri, tymczasowy prezes działu biznesowego Södra Wood.

Tą informacją chcielibyśmy powitać klientów Ture Johanssons Travaru AB i Tenhults. Nie możemy się doczekać dalszej współpracy i tworzenia wspólnej historii.

„Oferta Södry zwiększy się dzięki temu przejęciu. Głównie dla klientów kupujących drewno strugane, zagruntowane i impregnowane ciśnieniowo w połączeniu ze zwiększeniem wydajności logistycznej. Będziemy jak najlepiej zarządzać dziedzictwem tych firm i kontynuować ich rozwój, dokonując nowych inwestycji w produkcję. Stworzy to możliwości dalszej specjalizacji aktualnych tartaków Sodry, ale także zwiększy szansę zaspokojenia potrzeb klientów”, powiedział Andreas Johasson, menadżer działu marketingu Södra Wood.

„Jako osoba odpowiedzialna za działanie Klevshult i Vaggeryd, mogę śmiało powiedzieć, że Södra stworzy nam możliwości dalszego rozwoju. Södra jest własnością właścicieli lasów, którzy rozumieją korzyści płynące z długoterminowej współpracy i dzięki temu będzie stabilnym właścicielem z lokalnymi korzeniami. Sodra będzie również dobrym i stabilnym partnerem dla naszych klientów, co pozwoli nam uatrakcyjnić naszą ofertę”- powiedział Marcus Jonsson, kierownik działu sprzedaży Ture Johansson Travaru AB.

W związku z przejęciem, organizacja Södra przejmie bezpośrednią odpowiedzialność za sprzedaż produktów Klevshult i Vagerryd. Jednak wszystkie inne czynności, od początku realizacji zamówienia po rozładunek, będą nadal wykonywane przez pracowników z Klevshult i Vagerryd.

Wkrótce skontaktuje się z Tobą przedstawiciel handlowy firmy Sodra. Po więcej informacji proszę skontaktować się z Andreas Jonasson lub innym członkiem działu sprzedaży firmy Sodra.