On-line ISC 2020

18 grudnia 2020

W dniu 8 października SODRA POLSKA jak co roku wzięła udział w ISC 2020 – Międzynarodowej Konferencji Drewna Iglastego.

W tym roku konferencja odbyła się w dość szczególny a zarazem nietypowy sposób, ponieważ prezentacje przedstawiono online. Mimo to, organizatorzy wykonali wzorową pracę, a widzom niczego nie brakowało.

Podczas konferencji poruszane były wszelkie tematy ściśle powiązane z globalną sytuacją eksportu oraz importu drewna iglastego.

Od kilku miesięcy zauważalny jest znaczący wzrost popytu na tarcicę iglastą co z kolei skutkuje na jej znaczny wzrost cen. Sytuacja związana z epidemią, która obiega cały świat, mocno rzutuje na sprawy gospodarcze i ekonomiczne w Stanach Zjednoczonych. Przez fakt, iż fabryki zaprzestały produkcji w związku z wysokim poziomem zakażeń, zmuszone są do importowania drewna z krajów europejskich. To w rezultacie powoduje dla konsumentów w Europie znaczny problem z dostępnością tarcicy, która niezbędna jest do produkcji w danym sektorze.

Podczas gdy zamykają się restauracje, galerie handlowe, zawieszona zostaje turystka to markety budowlane pękają w szwach. Ludzie w końcu znaleźli czas na prace wykończeniowe we własnych domach. Chętniej oraz częściej sięgają po wiele drewnianych komponentów, co prowadzi do zwiększonego na nie zapotrzebowania.

Dla Szwecji rok 2020 jest niewątpliwie mocny i stabilny. Produkcja w szwedzkich tartakach spadła, natomiast popyt mimo niepewnych czasów niesamowicie wzrósł. Eksport tarcicy w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku wzrósł odpowiednio dla Chin o 60%, dla USA o 80%, natomiast eksport do Wielkiej Brytanii spadł o 15%, w Europie z kolei poziom został wyrównany.

Finlandia po dość długim strajku, który rozpoczął się na początku roku, wychodzi na prostą dzięki sektorowi DIY i jego wzmożonemu popytowi. Dodatkowo rok 2020 postawił przed Finami wiele wyzwań, między innymi związanymi z niekorzystnymi warunkami pogodowymi (sztormy), występowaniem kornika, zmiennością kursów walutowych oraz wysokimi stawkami frachtowymi. To wszystko rzutowało na gwałtowny wzrost cen.

A jak będzie wyglądać końcówka roku oraz początek nowego?

Perspektywy na popyt długoterminowy tarcicy są bardzo dobre. Produkty z drewna, głównie konstrukcje drewniane nabierają tempa w walce ze zmianami klimatu. Prognozuje się, że w roku 2021 nastąpi wzrost konsumpcji drewna iglastego o około 2,3 miliarda euro w całej Unii Europejskiej, natomiast w USA oraz w Kanadzie o 11,1 miliarda euro.