Międzynarodowa Konferencja ISC 2019

30 października 2019

W dniach 16-18 października w Antwerpii odbyła się 67 edycja Międzynarodowej Konferencji dotyczącej drewna iglastego „International Softwood Conference”. W wydarzeniu wzięło udział około 180 uczestników z całego świata, a Polskę reprezentowała tradycyjnie SODRA POLSKA.

Podczas konferencji przedstawiono wiele aspektów, jakie wpłynęły na aktualną sytuację rynkową. Rozwój produkcji i konsumpcji sugeruje, że ożywiony wzrost odnotowany w 2017 r. i 2018 r. wyraźnie spowolnił w 2019 r. Perspektywy na nadchodzące miesiące wydają się trudne, w szczególności ze względu na dużą ilość surowca drzewnego na rynku europejskim licząc w dziesiątkach mln m3 pochodzącego z lasów dotkniętych klęskami w wielu krajach.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy sytuacja rynkowa pokazuje, że w tartakach wyraźnie spadają zamówienia eksportowe, co z kolei powoduje wzrost zapasów w zakładach. Poza tym rok 2019 to także spadające ceny surowca drzewnego – kłód w lasach europejskich. Zakłócenia na rynku spowodowane są głównie wyjątkowo dużymi ilościami kłód, na które wpływ ma gradacja kornika. Niestety te dotykają cały europejski przemysł tartaczny, a skutki będą odczuwalne w ciągu najbliższych kilku lat.

Podczas konferencji odbyła się także debata dotycząca zmian klimatu i ich wpływ na przemysł drzewny. Wykorzystanie drewna w budownictwie może być odpowiedzią na wyzwania związane ze zmianami klimatu. Drewno jest to odnawialne źródło energii oraz substytut paliw kopalnych.

Kolejna edycja międzynarodowej konferencji z drewna iglastego odbędzie się w Helsinkach w dniach 8-9 października 2020 r.